A Hold utcában néhány hete olyan pékség nyitott, hogy még mindig keresem az állam. Az Artizán nevével már találkoztam a Kenyér Lelke versenyen is, a rozskenyerüket dobogósnak is választottuk, de ami a látogatásomkor kiderült, arra nem gondoltam volna.
Fekete Gergő, a hely megalkotója nem akármilyen kerülőúton került közelebb a kenyérhez, a kenyérsütéshez. Oké, külföldön tanulta a szakmát, többek között Franciaországban - megszoktuk már, hogy az összes jó budapesti pék kint tanult -, de hogyan! Elkezdett írni egy angol nyelvű blogot Artizan Baker néven, amiben európai pékségeket kezdett meglátogatni. Magyarországon annyira nem tudott erről senki, hogy az olvasói leginkább az Egyesült Királyságból és Japánból érkeztek. A blog segítségével pedig több mint egy éven keresztül be tudott jutni a kenyérsütő mesterek mellé, és eltanulni a fortélyokat.
Óriási.
Gergő a weboldalán egyébként szépen összefoglalja, miért együnk hagyományos módon készült kenyeret, és hogy mit is jelent ez:
Napjainkban a legtöbb forgalomban lévő pékáru felgyorsított eljárással készül, hogy lehetővé tegyék, hogy ‒ a dagasztást, sütést és hűlési időtartamot is beleértve ‒ négy óra alatt elkészüljön, és polcra kerüljön a „kenyér”. Ehhez az eljáráshoz nélkülözhetetlenek az adalékanyagok, mint például a nyúlást gátlók, kelést elősegítők, lisztjavítók. Amellett hogy a kenyér elveszíti valódi ízét, testünket rendkívüli módon megterheli az ilyen mesterséges anyagok fogyasztása.
A pékség maga nem kicsi, egy csomó asztal található odabent, és még egy galériára is felsétálhatunk, ahol minden pékségek legmenőbb berendezési tárgyaival találkozunk. Egy könyvcsere-polccal, a vécében egy antik széffel, egy Singer varrógéppel, valamint bőrkanapékkal:
És térjünk rá gyorsan a termékekre is, amik a következő sokkot adják. Nincs mese, a város legjobb pékei között van Gergő, mondjuk hogy benne van a legjobb ötben. A hagyományos, zabos fehér, rozsos, falusi barna kenyere is zseniális, de az ízesített kenyerei talán a legjobbak. Egy nagyon jó alapkenyérre tesz ugyanis jó, többnyire bio alapanyagokat, így a tökmagos kenyér, vagy az ottjártamkor a Nap kenyereként árult kapros-fetás kenyér is fan-tasz-ti-kus.
De a legfontosabb! Az most jön. Ez:
Kardamomos-vaniliás tekercs, gyümölccsel. Ez olyan addiktív, hogy folyton ezt akarod majd enni, ráadásul a kardamom íze egyáltalán nem evidens, szóval még jól is szórakoznak az ízlelőbimbóid. Mellé érdemes kávét is kérni, a helynek saját blendje van, amiket a Kávékalmár készített. Mogyorós-pörkölt ízű ital, tényleg különleges.
Menjetek, kóstoljatok, ki van téve néhány kenyér felvágva, és mindenképp kérjetek kardamomos sütit. Csak hagyjatok nekem is.
És lehet komolyabban is kajálni:
A csapvíz pedig: JÁR.
Árak: a fehérkenyér 460-ról indul, a nap kenyere 590 forint. A péksütik 400, a pogácsa 150 forint.
Artizán pékség
Cím: 1054 Budapest, Hold utca 3.
Nyitva: H-P 07:00 - 19:00, SZ 08:00 - 15:00
disclaimer: a helyre szokás szerint bejelentés nélkül mentünk, és a fogyasztást saját zsebből fizettük, mert mi ilyen srácok vagyunk