Tavasztól őszig biciklivel közlekedek, meg is vettem álmaim városi bringáját, ami nagyon remélem, hogy évtizedekig kiszolgál, szóval a Bubi jelenséggel a városképformáló jellegen túl nem is foglalkoztam.
Pedig előfordult, hogy tudtam volna használni.
Például amikor autóval elvittek valameddig, tök jó lett volna, ha visszafelé biciklire pattanva hazajöhettem volna.
Vagy amikor BKV-val mentem el a város valamelyik pontjára, ahonnan már sokkal egyszerűbb lett volna Bubival tovább menni, de nem vettem bérletet, hiszen volt nekem saját bringám: nem ért meg fél évre nyolcezer forintot a használati jog, az árat egyébként mindig is magasnak találtam kicsit.
Aztán beszélgetni kezdtem a bubizó Jankával, és kiderült egy trükk. Pontosabban nem is trükkről, mert egy tök nyilvános szolgáltatásról van szó, amiről viszont kevesen tudnak:
Egy hozzáférési kóddal egyszerre akár négy bringát is kivehetsz a tárolókból.
A város négy pontján, függetlenül egymástól.
Megvan, mit jelent ez?
Hát hogy a Bubi bérlet igazából nem egy, hanem négy embernek szól.
Így nézve már csak 2 ezer forint fejenként fél évre a bérlet, ami 333 forint havonta. Ez az összeg még nekem is megéri, hiába van bringám. Bármikor elvihetek egy biciklit anélkül, hogy egyeztetni kéne a többiekkel, és ha külföldi, vagy távoli városból, országból érkező vendégek jönnek, csak fel kell hívnom a másik három bérlőt, hogy akarnak-e bringázni a következő fél órában, és ha nem, az egész csapat együtt tekerhet be a városba.
Így már viszont pofátlanul megéri a bérlet.
Viszont: jobb ha készültök rá, hogy az alkalmazásban csak megvenni tudjátok a bérletet, aktivizálni nem, ahhoz be kell menni valamelyik BKK központba, hogy ellenőrizzék a személyazonosságodat, bérletnél ugyanis nincs kaució, a fedezet a regisztráló személye a bringákért. Kényelmetlen, de öt perc alatt megvoltam vele tegnap, utána már tekertem is.
You may find the english article here.