Eléggé érzékeny vagyok, ha kakaós csigáról van szó. Képes vagyok kilométerekkel messzebb menni bevásárolni, ha találok egy jó lelőhelyet. Aztán megszűnik, vagy leromlik a minőség. Utóbbi rendszeres, elkezdenek spórolni, a vevők eltűnnek. Én legalábbis biztosan.
Sok csalódás után elsajátítottam a "ránézésre megmondom, milyen az íze" játékot, nyilván közületek is sokan kényszerültek rá erre. Nem olyan nehéz, amitől jó egy csiga:
- a tészta összefüggő, nem száraz papírlapok lazán álló körgyűrűi, nem is egy felfújt léggömbre hasonlít
- a tészta nem agyonégetett, nem is falfehér
- a csokiréteg vastag, ébenfekete és csillog
Ami gyanús:
- porcukorréteggel álcázás
- világosbarna csokiréteggel álcázás
- túl nagy méret
- a "panelház" és a "Bábel tornya" formájú csiga (mennyiséggel csábítás)
- ha nem tudod megállapítani 10 méterről, hogy kakaós vagy fahéjas csigáról van szó
Aztán tavaly valamikor nyáron olvastam a Travellinán a Pékműhely csigájáról, ami állítólag tökéletes. A Pékműhely terméke, és kis üzletekbe szórják szét az árut. A weboldalukon ki is kerestem egy viszonteladót, és eltekertem a 13. kerületi üzletekbe.
Az egyik helyen nem volt, a másikban pedig egy darabot kaptam, ami már picit kiszáradt. De még így is nagyon jó volt. Gondoltam, megkóstolom majd frissen, és írok róla nektek. De aztán elfeledkeztem a dologról.
Pár napja tök véletlenül rossz irányba kanyarodtunk Évivel, és odaértünk a Szegedi úti pékség elé. Bementem, kérdeztem, van-e kakaós csiga. Elfogyott - jött a válasz. Aztán észrevettem a pulton néhányat a Pékműhely csigáiból, amit kerestem. "És azok?" - kérdeztem. "Ja, ezek a kicsik? Ebből lehet kérni." Mondtam, hogy kár rejtegetni, mert nagyon jók. Még nem kóstoltam - mondta az eladó.
Nehéz lehet, ha nem magad árulod a termékeidet.
Viszont a kakaós csiga most frissebb volt. És zseniális. És nem hallgatom el tovább ezt a tényt!
Intenzív vaj és jó minőségű kakaó íze versenyzett az elsőségért, a harcot egy masszív, tömör, hideg, de vajpuha tészta támasztotta meg. Nem nagy méret (egy szaloncukorpapír hossza az átmérő, lemértem), de annál tömörebb, és úgy eltelsz ízekkel, ahogy az XXL-es csigákkal például soha. És ne feledjük, hogy legalább egy éve változatlan a minőség, de gondolom inkább 2010 óta, amióta a Pékműhely létrejött. A leírás szerint:
Rengeteg vajjal készítjük ezt a mi kis finomságunkat is. Összetevői a tésztának: Frissen őrölt magyar gabona, vaj, tej, cukor, élesztő, tojás, só. A töltelék pedig cukor és holland kakaópor keveréke.
Az új kedvencem lett. És miután látom, hogy a Printa kávézóban is árulják a csigát, már tudom a tökéletes reggeli tippet. Egy csésze Has Bean kávé (a Tamp&Pull mellett itt is árulják), és a Pékműhely édessége.
Ja, az ár. Nyilván mindenhol más, az angyalföldi CukiPéknél 120 forint volt egy darab.
update: időközben megnyitott a Pékműhely saját üzlete, ahol a kakaós csiga mellett más remek péktermékeket árulnak